Omułek zielonowargowy – tajemnica zdrowych stawów

przez aleeko . 0 Komentarzy

Omułek zielonowargowy – tajemnica zdrowych stawów

Omułek zielonowargowy Perna canaliculus (małża zielona, małża nowozelandzka, Grünlippmuschel, kuku, kutai) jest mięczakiem z rodziny Mitilidae, występującym w rejonie Nowej Zelandii. Wśród innych małży wyróżnia się zielonymi brzegami muszli, osiąga 240 mm długości. Jest gatunkiem endemicznym, unikatowym dla Nowej Zelandii. Ma znaczenie ekonomiczne i jest hodowany na specjalnych farmach morskich.

omulek-zielonowargowy

Budowa stawów i dolegliwości chorobowe

Nasze stawy pełnią funkcję polegającą na utrzymaniu elastyczności i mobilności ciała. Łącznie w naszym organizmie mamy ich 143. Zapewniają nam ruchomość naszego ciała. Każdy staw składa się z dwóch lub więcej powierzchni stawowych poruszających się względem siebie. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa chrząstki, a w szczelinie stawowej znajduje się maź stawowa, która ma zagwarantować swobodną ruchomość stawu. Ponadto zawiera ona składniki odżywcze niezbędne do odbudowy chrząstki i usuwa szkodliwe substancje. Poprzez nadmierne lub jednostronne obciążenie chrząstka może ulec degradacji lub deformacji. Ten stan nazywa się chorobą zwyrodnieniową stawów, inaczej artrozą. Zaczyna się ona zwykle od uczucie sztywności w stawach, potem mogą pojawiać się obrzęk i ból. Choroba może pojawiać się także wraz z wiekiem lub w wyniku nieodpowiedniej diety, ubogiej w składniki odżywcze. Maź stawowa nie może wtedy dostarczyć niezbędnych składników odżywczych i chrząstka ulega stopniowej degeneracji, w wyniku czego pojawiają się deformacje i ból. Innym problemem jest zapalenie stawów (z grec. arthritis). Główną jego przyczyną jest zakłócony metabolizm, co objawia się obrzękami, uczuciem gorąca, bólem i sztywnością stawu.

Właściwości omułka

Maorysi z Nowej Zelandii nie odczuwali w przeszłości dolegliwości stawowych. Ich pożywienie było bogate w zielone małże, które występowały obficie na plażach. Na początku lat 70-tych nowozelandzcy naukowcy zaczęli badać dokładniej skuteczność omułka na choroby stawów. Stwierdzono, że małż ten zawiera kombinację składników, które w przypadku różnego rodzaju bólu stawów mogą przyczynić się optymalnie do wyleczenia i utrzymania ich w zdrowiu. A co najważniejsze: wszystkie składniki aktywne małży zielonej jako wartościowe, naturalne składniki odżywcze przyczyniają się do zdrowia nie tylko stawów, ale całego organizmu ludzkiego. Mięczak ten ma dużą ilość glikozaminoglikanów, które wykazują silne działalnie przeciwzapalne. W organizmie ludzkim pełnią one ważną funkcję w wiązaniu wody i odpowiadają za lepko-sprężyste właściwości łękotki. Występują one naturalnie w płynie stawowym i chrząstce. Dzięki nim chrząstka może reagować jak gąbka – gdy ciśnienie w stawie spada, wchłania ona wodę, gdy się zwiększa – woda jest ponownie oddawana. Chrząstka reaguje na ruch i działa jak amortyzator, chroni przed uszkodzeniami pod wpływem obciążenia.

Ekstrakt z omułka stanowi naturalną alternatywę dla konwencjonalnych środków. Dzięki swoim właściwościom likwiduje obrzęk, stany zapalne i uśmierza ból, co najważniejsze bez skutków ubocznych. Dzięki ekstraktowi z zielonej małży dostarczane są do organizmu naturalne glikozaminoglikany stymulujące odbudowę tkanki chrzęstnej, zapobiegają procesom degeneracji chrząstki i działają przeciwzapalnie. Stawy mogą się zregenerować, dochodzi do spowolnienia a nawet zahamowania objawów zwyrodnienia stawów.

Koncentrat z małży zawiera trzy ważne składniki aktywne:

– wysoki udział glikoazminoglikanów

– ważne minerały i pierwiastki śladowe (wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, jod, selen), a w szczególności kwas krzemowy, który zapewnia, że taka łączna także w kościach i chrząstkach pozostaje zdrowa i elastyczna. Krzem jest odpowiedzialny za lśniące włosy, mocne, zdrowe paznokcie, aktywuje odbudowę komórek, hamuje proces starzenia się tkanki, zapewnia zdrową tkankę łączną, a także wspiera tworzenie się sieci włókien i tkanki łącznej.

– wartościowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które dostarczają składników odżywczych do organizmu. Pełnią niezastąpioną rolę w profilaktyce miażdżycy, hamują stany zapalne i powodują zmniejszenie obrzęków.

Zastosowanie i dawkowanie

Suplementy z zielonej małży używane są zarówno profilaktycznie u sportowców, jak i leczniczo. Preparat przyjmuje się co najmniej 2-4 tygodni. Ekstrakt można przyjmować w formie kapsułek (100-300 mg, albo 500 mg). Jako suplement diety wspierający zdrowe stawy należy zażywać do 1500 mg ekstraktu dziennie. W przypadku zapalenia stawów i zwyrodnień należy przyjmować podwójną dawkę. Najlepiej przyjmować ekstrakt regularnie przez okres 2 miesięcy. Jedynym skutkiem ubocznym może być alergia na skorupiaki. Koncentrat z zielonej małży można również stosować zewnętrznie w postaci kremu, żelu lub balsamu. W połączeniu z relaksującymi, rozgrzewającymi olejami roślinnymi, mają działanie kojące i regenerujące.

 

W naszym sklepie znajdą Państwo koncentrat z małży zielonej w formie kapsułek i balsamu http://www.aleeko.pl/szukaj/?pn=omu%C5%82ek+zielonowargowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *