Zakwaszenie organizmu – objawy cz. 2

przez aleeko . 0 Komentarzy

Zakwaszenie organizmu – objawy

Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, czyli zakwaszenie prowadzi przede wszystkim do schorzeń narządów, w których występuje nadmiar kwasów lub niedobór zasad.

Szkodliwe substancje i/lub szkodliwa energia prowadzą do nieprawidłowych procesów wydalania, zmian strukturalnych (ubytków), czyli zaburzeń funkcji organizmu. Należy pamiętać, że każdy człowiek reaguje inaczej na zakwaszenie organizmu (Jentschura, Lohkämper 2000).

Na spadek wartości pH nasz organizm reaguje następującymi objawami:

– pojawiają się problemy skórne, skóra staje się sucha i podrażniona. Objawy zakwaszenia najlepiej są widoczne na skórze w obszarach peryferyjnych; twarzy, głowie i błonach śluzowych.

Symptomami problemów skórnych są: przykry zapach ciała, pocenie się, wypryski, trądzik, egzema, czyraki, liszaje, łuszczyca, alergie, owrzodzenie podudzi, plamy starcze, wypadanie włosów (łysienie) i swędzenie skóry.

objawy-zakwaszenia-organizmu-łuszczycaobjawy-zakwaszenia-organizmu-wypadanie-wlosowobjawy-zakwaszenia-organizmu-plamy-starcze

Kwaśne środowisko skóry i błon śluzowych stwarza również idealne warunki do pojawienia się grzybów np. na skórze, paznokciach, w jelitach i pochwie. Ma to miejsce przy kwasowości organów pH 3,5-5,5.

Kolejnym objawem zakłócenia równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenia) jest powstawanie złogów, które są reakcją organizmu polegającą na neutralizacji kwasów przy pomocy związków mineralnych zawartych w organizmie człowieka. Złogi mogą występować u kobiet w postaci cellulitu np. na udach, pośladkach i biodrach. Mogą w organizmie występować w postaci kamieni żółciowych, nerkowych i pęcherza moczowego, a także mogą tworzyć się tłuszczaki i włókniaki.

Z powodu ograniczonej ilości związków mineralnych zawartych we współczesnym pożywieniu, organizm człowieka będąc w stanie zakwaszenia sięga do zasobów związków mineralnych zgromadzonych w zębach, kościach, paznokciach i stawach. Zużycie tych zasobów mineralnych zgromadzonych w organizmie powoduje wypadanie włosów, osteoporozę, niszcząc tym samym naszą urodę i zdrowie, przyspiesza starzenie się organizmu.

Już niewielki spadek wartości pH krwi powoduje, że krew staje się gęsta i grudkowata (fenomen rulonizacji czerwonych ciałek krwi). W wyniku tego procesu zostaje utrudnione zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze oraz usuwanie i wydalanie substancji szkodliwych.

Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenie) może prowadzić ponadto do występowania stanów zapalnych, np. zapalenia migdałków, zapalenia błony śluzowej żołądka lub cukrzycy.

Również zakwaszenie i zatrucie organizmu występujące w młodości może prowadzić do powstania: próchnicy, paradontozy, osteoporozy, miażdżycę, żylaków, odleżyn, choroby Alzheimera i Parkinsona, dyskopatii, migren, płytki nazębnej.

Zakwaszenie powoduje choroby, a choroby nasilają zakwaszenie. Powstaje błędne koło. Zasadowy metabolizm działa pozytywnie, a kwaśny metabolizm negatywnie na organizm człowieka.

Za Treuwein Norbert (2012) „Zakwaszenie – nieznana przyczyna wielu chorób” wyróżnia się sześć poziomów zakwaszenia:

1. Stan idealny – stan równowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej, w której nie brakuje żadnego z buforów krwi, a naturalne wahania pH mogą zostać szybko i skutecznie zniwelowane przez odpowiednią ilość kwasów i zasad obecnych w organizmie (bufory są to obecne w osoczu mieszaniny słabych kwasów i ich zasadowych soli zapewniające utrzymanie stałego ok. 7,4 pH krwi (7,35-7,45), najważniejszymi buforowymi układami krwi są bufory: węglanowy, fosforanowy, białkowy).

2. Ukryte zakwaszenie, to stan tzw. utajonej kwasicy. Organizm radzi sobie jeszcze z nadwyżką kwasów, jednak jego zapasy i możliwości kompensacyjne powoli zaczynają się wyczerpywać. W tym stadium charakterystyczne jest złe samopoczucie, mimo braku obiektywnych oznak choroby. Pacjenci są nieustannie zmęczeni, cierpią na zaparcia i skarżą się na problemy żołądkowe.

3. Zakwaszenie przejściowe, to najczęściej ostra kwasica. W tym stanie dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Przyczyną może być np. infekcja, podczas której organizm uruchamia dodatkowe mechanizmy obronne, jak podwyższenie temperatury ciała, biegunkę, zapalenie czy zwiększone wydalanie moczu. Wszystko to sprzyja rozwinięciu się kwaśnego metabolizmu. Jeżeli organizm w swoich rezerwach posiada wystarczającą ilość substancji zasadowych, po pokonaniu choroby wszystko wraca do normy. Przy niedoborze zasad często utrudniony jest powrót do zdrowia i może to prowadzić do ponownej infekcji.

4. Przewlekłe zakwaszenie spotyka się u ciężko chorych pacjentów. Jeżeli nie można znaleźć powodów danej choroby jaką często jest np. reumatyzm, niewykluczone, że przyczyną jest właśnie zakwaszenie.

5. Zakwaszenie miejscowe. Ten rodzaj zakwaszenia jest przyczyną poważnych chorób, jak zawał serca czy udar mózgu. W zakwaszonym organizmie dochodzi do rulonizacji czerwonych krwinek, która prowadzi do niedotlenienia tkanek. Przyczyną zakwaszenia może być również miażdżyca lub nadmiar fibrynogenu, krew staje się lepka, a w konsekwencji zatyka naczynia krwionośne, uniemożliwiając dostarczenie do poszczególnych organów tlenu i substancji odżywczych.

6. Śmierć z powodu zakwaszenia. Najcięższe stadium zakwaszenia, które może mieć wiele twarzy, od niewydolności nerek, aż przez zawał serca, aż po raka czy śpiączkę cukrzycową.

Wybrane przykłady wpływu kwasów i zasad na funkcjonowanie ciała i umysłu (według Treutwein 2012 „Zakwaszenie – nieznana przyczyna wielu chorób”).

  1. Zakwaszenie wpływa na:

– na zwiększoną wartość ciśnienia krwi, metabolizm zasadowy powoduje zmniejszenie wartości ciśnienia krwi;

– zawartość cukru we krwi – przy zakwaszonym organizmie jest zwiększona, a przy metabolizmie zasadowym zawartość cukru we krwi jest zmniejszona;

– zwiększoną podatność na zapalenia, a przy metabolizmie zasadowym występuje zmniejszona podatność na zapalenia;

– częstsze pojawianie się depresji, zirytowania i przygnębienia, przy metabolizmie zasadowym występuje u człowieka dobry nastrój i poczucie szczęścia.

Osoby odwiedzające tę stronę najczęściej wyszukiwały takie hasła jak: zakwaszenie organizmu objawy, objawy zakwaszenia organizmu, zakwaszony organizm objawy, skutki zakwaszenia organizmu, zakwaszenie organizmu skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *