Ekologiczne postanowienia noworoczne

przez aleeko . 0 Komentarzy

postanowienia noworoczne

 

Święta i koniec roku to nie tylko czas spotkań w gronie najbliższych, ale również chwila refleksji, zadumy nad tym co w życiu ważne, co chcielibyśmy zmienić w naszym życiu. Nowy Rok przynosi energię do działania i chęć zmian. Dlatego podejmujemy postanowienia noworoczne. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do podjęcia w Nowym Roku ekologicznych wyzwań, które zmienią pozytywnie nasze życie, będziemy zdrowsi i zadbamy o naszą planetę. Co zrobić, aby nasze postanowienia udało się zrealizować? Przemyśleć szczegóły i przygotować plan, którego będziemy się trzymać. Szansę na wprowadzenie w życie mają postanowienia realizowane małymi kroczkami. Wyobraźmy sobie wyścig, w którym biorą udział Achilles i żółw. Choć ten pierwszy wystartuje bardzo szybko, szybko zabraknie mu sił i w efekcie na mecie spotka się z żółwiem, który choć porusza się wolno, to ciągle idzie do przodu. Japończycy metodę małych kroków nazywają „Kaizen” – od japońskich słów „kai”, czyli „zmiana”, i „zen”, czyli ciągłe doskonalenie. Jej twórcy przekonują, że małymi krokami można iść tylko do przodu. Postanowienia noworoczne nie muszą być tylko pobożnymi życzeniami, o których zapominamy już po kilku tygodniach nowego roku.

 

postanowienia noworoczne

Podajemy kilka propozycji na postanowienia noworoczne – może drobnych, ale długofalowo, znacznie wpływających na nasze życie. Mamy nadzieję, że zainspirują one podjęcia zmian na lepsze w naszym życiu.

  1. Zamieniamy żywność konwencjonalną na organiczną żywność.

Powodów takiej zmiany jest bardzo dużo, ale najważniejszy to nasze zdrowie. Choć produkty ekologiczne są droższe, to zaoszczędzimy na lekarstwach i chorobach, do powstawania których przyczynia się żywność przemysłowa. Dobrze też zaopatrywać się u lokalnych rolników i producentów oraz wybierać produkty sezonowe – po pierwsze jest to zgodne z odwiecznym rytmem natury, a po drugie znacznie ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery przez ograniczenie transportu. Wprowadzenie zasadniczych zmian w diecie będzie trudne, ale jeżeli zaczniemy od zastępowania pojedynczych produktów, tymi zdrowymi, będzie to znacznie łatwiejsze. Możemy zacząć od warzyw i owoców oraz pieczywa. Taka zmiana dość szybko w pozytywny sposób odbije się na naszym zdrowiu i wadze. I to bez wykańczających organizm, niezdrowych diet.

  1. Mniej chemii i kosmetyków w domu.

Szczególnie dla większości kobiet minimalizm w kosmetykach jest niełatwą sprawą. Zacznijmy od drobnych zmian – zastanówmy się czy potrzebne jest nam kilka balsamów do ciała i kilka różnych kremów. Nie kupujmy nowych kosmetyków, dopóki nie skończą nam się stare. Dobrym rozwiązaniem będzie przestawienie się na kosmetyki ekologiczne z certyfikatem albo samodzielne przygotowanie produktów kosmetycznych. Są one zdrowsze dla naszego organizmu i nie zawierają szkodliwych substancji. Możemy sami zrobić sobie kremy, mydła i balsamy. Półprodukty dzisiaj można zamówić przez Internet, a kosmetyki będą zgodne z naszymi upodobaniami. Będziemy mieli przy tym mnóstwo dobrej zabawy i satysfakcji. Takie samodzielnie zrobione kosmetyki cieszą się dziś coraz większą popularnością. Organizowane są też warsztaty robienia naturalnych kosmetyków do ciała. W naszych domach zazwyczaj jest mnóstwo środków chemicznych służących do sprzątania, czyszczenia, prania. Rezygnacja z ich nadmiaru na rzecz tych ekologicznych na pewno wyjdzie nam na zdrowie i będzie z korzyścią dla środowiska. W dodatku większość tych środków jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.

  1. Więcej ruchu, szczególnie na łonie przyrody.

Ćwiczenia, dieta, więcej sportu to jedne z częściej podejmowanych przez nas postanowień noworocznych. My proponujemy, żeby to nie były od razu ciężkie godziny ćwiczeń w fitness klubie, ale na początek zacznijmy od wykorzystania każdej okazji, żeby ruszyć się z krzesła czy kanapy. Wysiądźmy przystanek wcześniej z komunikacji miejskiej, wybierzmy się na spacer po lesie albo z psem, pójdźmy na rower, zapiszmy się na kurs tańca. Doceńmy wycieczki w góry, czy nad morze. Znajdźmy taką aktywność fizyczną, która będzie nam sprawiała radość. Wtedy łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu. Nie musimy od razu wyczynowo uprawiać sportu.

  1. Sortowanie śmieci, papier z recyklingu, koniec z foliówkami w supermarkecie.

Postanowienia noworoczne mogą być trywialne jak właśnie wspomniane wyżej spędzanie czasu na łonie przyrody jak również mogą wymagać od nas więcej dyscypliny. Jest kilka prostych czynności, które mogą w znaczący sposób przyczynić się do dbania o Matkę Ziemię. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zrezygnujmy z torebek foliowych, które dostajemy w supermarketach. Nośmy przy sobie składaną, wielorazową torbę, która jest wytrzymalsza. Od 2013 roku mamy ustawę zobowiązującą nas do segregacji śmieci. Możemy sobie to ułatwić kupując kilkukomorowy kosz na śmieci i osobno wyrzucać szkło, papier, plastik oraz metal. Przynajmniej część wyrzucanych przez nas surowców trafi do recyklingu. Odzyskiwanie surowców z wyrzucanych przedmiotów pomoże nam zaoszczędzić ciągle kurczące się surowce naturalne Ziemi. Przeciętny Polak zużywa około 60 kg papieru rocznie. A przecież każda tona papieru to masa ściętych drzew koniecznych dla naszej atmosfery i zdrowia.

  1. Zacznijmy wybierać produkty zapakowane w przyjazny dla środowiska sposób.

Robiąc codzienne zakupy, poświęćmy więcej uwagi opakowaniu. Wybierajmy produkty zapakowane w biodegradowalne torebki i kartony. Na opakowaniach znajdziemy oznaczenia, które wskazują na to, że produkt nadaje się do recyklingu. Zrezygnujmy z butelek typu PET, które nie ulegają procesowi rozkładu.

  1. Zabierzmy ze sobą jedzenie do pracy.

Gdy jesteśmy w pracy, nie zawsze mamy możliwość zjeść pożywny obiad. W biurze czy korporacjach rzadko możemy znaleźć bar, w którym serwowane są zdrowe obiady. Najczęściej są to fast-foody, albo obiady domowe, często bardzo ciężkie i tłuste. O niezdrowych przekąskach typu batoniki i chipsy nie wspominając. Dlatego zachęcamy do przygotowania sobie do pracy zdrowych lunch-boxów, w których znajdą się zdrowe przekąski albo pożywny obiad, np. brązowy ryż z warzywami czy sałatka. Wbrew pozorom przygotowanie jedzenia do pracy nie jest tak pracochłonne, jak nam się wydaje, szczególnie jeśli przyrządzimy posiłek wieczór wcześniej.  Warto zastanowić się w jakim opakowaniu zabieramy posiłek do pracy – najlepsze będą bezpieczne pojemniki na żywność.

  1. Oddajmy niepotrzebne rzeczy do recyklingu.

Zyskamy wtedy podwójnie – pozbędziemy się niepotrzebnych butelek, puszek czy  papieru, co pozwoli nam uzyskać więcej miejsca w domu oraz zrobimy coś dobrego dla środowiska. Warto zrobić też porządek w szafie – niepotrzebne rzeczy można wymienić na zasadzie tzw. swappingu, albo oddać potrzebującym. W Łodzi również są organizowane akcje wymiany ubrań, np. dziecięcych.

  1. Ogranicz zakupy spożywcze.

Zachęcamy do kupowania tylko tylu produktów spożywczych, ile jest nam potrzebne, aby nie marnować żywności i nie wyrzucać popsutych produktów, a jednocześnie zaoszczędzić nasze pieniądze. Dzisiaj większość produktów możemy kupić na bieżąco. Warto wiedzieć, że w Łodzi powstają tzw. jadłodzielnie, czyli miejsca, gdzie możemy oddać żywność, której nie jesteśmy w stanie zjeść. Pierwsza została otwarta na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

 

To tylko przykłady jakie postanowienia noworoczne możemy podjąć w nadchodzącym roku. Każdy z Państwa musi podjąć swoje własne indywidualnie. Na zakończenie życzymy wytrwałości w każdych planach na Nowy Rok, które przyczynią się do naszego zdrowia i stania się jeszcze lepszym człowiekiem. Składamy życzenia wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2018, a przede wszystkim dużo zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *