Alergia – rośliny, które pomogą pomóc

przez aleeko . 0 Komentarzy

Alergia. Wiosna jest czasem budzącej się do życia przyrody, kiedy zwiększa się ilość promieni słońca i obserwujemy rozwijające się pąki kwiatów. Choć te piękne okoliczności przyrody poprawiają nam nastrój, to jest to trudny czas dla alergików. Katar, łzawiące oczy, kaszel, problemy z oddychaniem, świąd skóry, wysypka – to tylko niektóre objawy alergii. Za reakcje alergiczne odpowiedzialne są tzw. mediatory stanu zapalnego – prostaglandyny E2, leukotrieny B4 i C4, a przede wszystkim histamina. Powszechnie stosowane leki przeciwhistaminowe powodują uciążliwe skutki uboczne, np. senność, tycie czy ograniczoną sprawność psychoruchową. Nie zawsze też są skuteczne. Dlatego warto poszukać leku w Naturze i sięgnąć po rośliny, które złagodzą objawy alergii.

Czarnuszka siewna

Olej z czarnuszki, oprócz działania wzmacniającego odporność, jest pomocny przy różnego rodzaju alergiach. Ma silne właściwości przeciwzapalne – zawiera tymochion (przeciwutleniacz) i nigellon (polimer), które wpływają na ustąpienie zmian atopowych na skórze, alergii skórnych, ograniczenie kataru siennego i duszności ze świszczącym oddechem. W badaniach klinicznych poprawę odnotowano u 80% pacjentów. Alergia pokarmowa może być leczona również olejem. Zapobiega skurczom mięśni i biegunkom. Uważa się, że działanie tego oleju jest porównywalne do jednego z najpopularniejszych leków przeciwhistaminowych – do cetyryzyny. Przy zakupie oleju z czarnuszki zwróćmy uwagę, żeby olej był tłoczony na zimno. Wyróżnia się on ciemnozłocistym kolorem i lekko pikantno-orzechowym smakiem. Możemy kupić również olej w kapsułkach. Stosujemy go na dwa sposoby – albo pijąc 1 łyżeczkę dwa razy dziennie, albo smarując nim swędzącą skórę.

Olej z nasion czarnuszki
Kwiaty czarnuszki

Tarczyca bajkalska

W swoich korzeniach zawiera flawonoidy – bajkaleinę, bajkalinę i wagoninę, które mają działanie przeciwhistaminowe. Są skuteczne w astmie alergicznej ze względu na fakt, że zapobiegają skurczowi oskrzeli. Zaleca się je także w atopowym zapaleniu skóry i wysypkach alergicznych. Tarczyca bajkalska wykazuje także działanie uspokajające (co jest ważne w leczeniu reakcji alergicznych) i antyoksydacyjne. Udowodniono działanie antyalergiczne bajkaliny oraz bajkaleiny i wykazano ich inhibitujący wpływ na aktywność hialuronidazy. W badaniach farmakologicznych przeprowadzonych na świnkach morskich udowodniono, że alergia może być zniwelowana przez antyhistaminowe i papaweryno-podobne działanie bajkaliny i bajkaleiny, co wskazuje na wysoką aktywność tych związków w leczeniu astmy i bronchitów połączonych z nasilonym skurczem oskrzeli. Możemy zastosować korzeń tarczycy bajkalskiej i robić z niego napary lub preparat w kapsułkach.

Wiesiołek dwuletni

Wiesiołek dwuletni zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego, oleinowego i linolenowego oraz flawonoidy, (kemferol, kwercytynę, luteinę, rutynę)  przydatne w leczeniu alergii. Kwas gamma-linolenowy sprzyja tworzeniu w organizmie prostaglandyny E1, zapobiegającej reakcjom alergicznym. Szczególnie przydatny jest on dla osób, u których alergia objawia się atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą oraz mających katar sienny i astmę alergiczną. Warto sięgnąć po olej tłoczony na zimno, zawierający cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale surowcem leczniczym są również nasiona, ziele i liście. Olej można kupić w czystej postaci lub w kapsułkach.

Wiesiołek dwuletni – kwiaty

Pachnotka zwyczajna

Roślina ta zawiera wiele związków, które można stosować w leczeniu alergii. Surowcem leczniczym są nasiona, z których powstaje olej, wyciągi z liści, pączków kwiatowych i kwiatów. Związki aktywne to przede wszystkim kwas rozmarynowy (z grupy kwasów fenolowych), flawonoidy (kwercetyna, luteolina, apigenina), a także kwasy z grupy omega-3 (alfa-linolenowy), omega-6 (linolowy) i omega-9 (oleinowy). Blokują one wydzielanie histaminy. Badania wykazały, że u osób z astmą powodują one ustąpienie duszności i poprawę wydolności oddechowej. Osoby badane przyjmowały olej z nasion pachnotki. Wyciąg z liści pomaga w przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci. Znaczną poprawę odnotowano u ponad 80% badanych osób. Preparaty na bazie wyciągów z pachnotki łagodzą też objawy kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek i alergii pokarmowej. Preparaty z pachnotki znajdziemy w postaci kapsułek, w postaci płynnej lub w postaci olejku.

Pachnotka zwyczajna

Rumianek

Choć wiele osób jest uczulonych na to zioło, to dla niektórych alergików może być wybawieniem, łagodzącym piekące i swędzące oczy. Możemy stosować okłady na oczy. Działa także przeciwhistaminowo, jeśli pijemy napar regularnie.

Pokrzywa

Choć pokrzywa nie jest ziołem znanym z działania przeciwalergicznego, to posiada właściwości przeciwzapalne i pomaga uregulować poziom histaminy. Ponadto roślina jest bogatym źródłem żelaza, prowitaminy A i witamin C. Najlepiej pić ją w postaci mocnego naparu nawet kilka razy dziennie. W naszym sklepie znajdziecie Państwo również pokrzywę w postaci suplementów diety.

Nawłoć

Kolejne zioło, które może pomóc z przezwyciężaniu alergii. Jest szczególnie pomocna przy katarze siennym i uporczywym kichaniu. Stosuje się ją w postaci naparu.

Nawłoć

Inne zioła na alergię

Lista ziół pomagającym alergikom w niwelowaniu objawów alergii nie zamyka się w powyżej wymienionych roślinach. Do znanych ziół antyhistaminowych należą również: czystek, krwawnik pospolity, świetlik lekarski i lukrecja, łopian, jeżówka i mniszek lekarski. Możemy przetestować na własnym organizmie, które dla nas będą najlepsze bez obawy o skutki uboczne.

Źródła:

Fraszczak B. Zioła dla alergików. Działkowiec 2016(05): 47.

Rośliny przeciw alergii. Zdrowie z natury 2020(1): 36-37.

Senderski M. E. Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie. Wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2017.

www.prometeusze.pl/tarczyca-bajkalska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *